Sosyal Medya

Çalışma Saatleri

Çalışma Saatleri;
Pazar: 12:00-20:00
Pazartesi:08:00-21:00
Salı:08:00-21:00
Çarşamba:08:00-21:00
Perşembe:08:00-21:00
Cuma:08:00-21:00
Cumartesi:08:00-21:00

Zincirleri Kırmak

Sûfiler sıkça esneme (relaxation , stretch) yolundan da bahseder. Hayat genellikle Orta doğu toplumlarında, çalışma, mücadele, geçim , zorlanma gibi temalar ile algılanır. Ancak hayat tüm bunlar olduğu gibi , rahatlık, konfor , bilgelik , sıhhat , lütuflar ile de tanımlanır. Zira öyle olmasaydı sürekli kahır, sıkıntılar , sorunlar ,felaketler , mücadeleler gibi temaları deneyimlerdik . Ancak bizim Orta Doğu toplumumuzda sıkıntılı bir bilinçaltı ve morfik kayıtlarımız olduğu için esnemeyi veya bu parametreleri fazla deneyimleyemiyor veyahut tanımlayamıyoruz .

Bundandır ki toplumumuzda otoimmün hastalıklar da fazla. Stres eşiği fazla olan bir toplumuz. Esneyemeyen, rahatlayamayan , fazla kasan , çoğunlukla başkalarının ne düşündüğü ile ilgilenen , bilgelikten uzak toplumlarda , ne üretkenlik olur ne bilimsel faaliyetler ve ne de sağlıklı ebeveyn , çocuk ilişkisi.

İstemediğimiz parametrelerin bizde oluşu , henüz ihtiyaç duyduklarımızın , istediklerimizin hayatımızda olmamasından da kaynaklıdır. Bu düşünce insanı rahatlatır ve ‘her şeyin üstesinden gelirim adlı orta çağ baskısından ‘ sıyrılıp biraz da Yaratıcı nın ihsanına sığınma olanağını açar. Elbette gerektiği yerde eli taşın altına koymamaktan bahsetmiyorum. Bunu , gerektiği yerde kaldıraç ile de taşı kaldırabileceğiniz düşüncesi olarak idrak ediniz.

Örneğin , alkol , sigara , yeme vb bağımlılığınız varsa , henüz ihtiyaç duyduğunuz ve mutmain olduğunuz sağlıklı aile ve partner ilişkiniz olmayabilir ya da duygusal açılıklar yaşıyor olabilirsiniz .

Dedikodu , gıybet çok yapıyorsanız , henüz sizi tamamlayan bir dostunuz , arkadaş grubunuz , kültürel anlayışınız yok demektir.

Oburluğunuz çoksa ve her gün tıka basa yiyorsanız , bir şey yapmak istemiyorsanız henüz sizi destekleyen , mutlu olduğunuz bir çevreniz yok, yalnızlıktan sıkılıyor ve patlıyorsunuz demektir.

Sürekli her gün felaket haberleri paylaşıyor ve öleceğiz , yok olacağız tadında paylaşımlar yapıyorsanız , mutsuzlukla mutlu olan , içsel dünyası bunalımlı ya da maddi , manevi ciddi sorunlar yaşayan bir durumda olabilirsiniz .

Sürekli geçmişi düşünüyor , nostaljilere dalıyor ve hayatın her günü , dünü özlüyorsanız , henüz hayatınızda sağlıklı ve tamamlayıcı ilişkiler , dostluklar olmamış , baskıladığınız kalıplar açılmamış demektir.

Hayatınızda eskisi gibi cevval ve girişken değilseniz , sizi motive eden ve keyif veren faaliyetlere karşı dahi çekimserseniz, henüz geçmişteki travmanızı atamamış ve kabuk değiştirememişsiniz demektir.

Meditatif ritüellere karşı isteksizliğiniz başlamış
ve eskisi gibi etki alamadığınızı düşünüyorsanız, henüz ruhsal dinginlik ve bütünleyici sevgi size tekrar ulaşmamış demektir. Esnemeyi , rahatlamayı tekrar hatırlatın kendinize. Bekleyin.

Hayatınızda ‘henüzler ve demektir’ li cümleleri çok kullanıyorsanız , henüz olması gereken olmamış ve ihtiyaç duyulan açığa çıkmamış demektir.

Kendinize kızmayın, önce arkanıza yaslanın ve kendinizi affedin .Ardından ise bütünü affedip , ona güveniyorum , ne olacak ve oluyorsa en yüksek hayrıma oldu ve olacaktır deyin.

Bu sayede Kuzey Ay Düğümünün en birincil gereğini yerine getireceksinizdir. Evet, hayat sadece esnemek olmadığı gibi sadece mücadele de değildir. Bu kadar kolaydır da …

Bütünün yüksek iyiliğine olsun.

Onur Güven

One thought on “Zincirleri Kırmak

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: