Sosyal Medya

Çalışma Saatleri

Çalışma Saatleri;
Pazar: 12:00-20:00
Pazartesi:08:00-21:00
Salı:08:00-21:00
Çarşamba:08:00-21:00
Perşembe:08:00-21:00
Cuma:08:00-21:00
Cumartesi:08:00-21:00

ŞİRON

ŞİRON

Şiron 1977 yılında keşfedilmiş bir gök cismidir. Sınıflandırılması konusunda değişik görüşler vardır. Asteroıd , kuyruklu yıldız, minör planet gibi… Satürn ve Uranüs arasında yer alır. İki gezegeni birbirine bağlayıcı özelliği vardır. Bu yönüyle , Satürn ( sınırlar, engeller) , Uranüs( özgürlük ) sınırlardan özgürleşme , kendi potansiyellerinin farkına varma, kendini aşma gibi kavramları da içinde barındırır ve köprü görevi görür.Keşfedilme anında yükselen Yay burcu olduğundan , Jüpiter , Şironu şifalar. Yay ve başak burcuyla anılnalıdır .Şironun bulunduğu burç ve evde reddedilen ya da bastırılan yaralar, çaresizlıkler , eksiklikler, çözümsüz görülen takıntılı davranışlar, engeller ve tüm bu olumsuz söylemlere rağmen ŞİFA vardır.Şironun bulunduğu burç ve ev konuları en savunmasız olduğumuz , kendimizi kurban pozisyonunda hissettiğimiz yerdır.Şironun bulunduğu burç özellikleri kişide olmasına rağmen kendisine bir faydası yoktur. Ama başkalarına tam tersi bu konuda şifa dağıtır.
Şiron kadın haritasında bilinçsiz olarak çekildiği erkek tiplerini gösterir. Mesela Şiron u koç burcu olan bir kadın kendiyle ilgili konularda girişimci , atak, cesur olmadığı müddetçe hayatına hep kavgacı, agresif erkek arketipleri çekecektir.Ya da Şironu yengeç burcu olan bir erkek kendiyle ilgili konularda besleyici merhamet ve anlayış gösteren korumacı olamadığında hayatına hep korumacı şefkat gösteren besleyen ihtiyaç gideren kadın arketipleri çekecektir.Simgesi anahtardır.Bu yönüyle haritamızdaki kilit noktaları rehabilite etmemizi sağlayacak en önemli gök cismidir.Yaralı şifacı olarak anılır.
Şiron un aşağı yukarı genel tanımlamarı bu şekildedir, Şimdi biraz daha derinine inelim .Klasik Astrolojide Şiron pek derin amlamda bilinmez.Şiron karmik bir noktadır . Balık burcunda 2018 e kadar kalacaktır. Balık lar bu enerjiye aşina sayılırlar.Ortalama olarak ,doğum haritanızda incelediğinizde Şironun hayatınızdaki travmalar ve yaralarlada alakalı çok önemli etkileri olduğunu göreceksiniz.İlginç bir yanı var, Satürn ile Uranüsün arasında bir yörüngeden geçiyor bundan dolayı bir süre sonra Uranüs ile çarpışarak yok olacak ya da Uranüsün bir uydusu olacaktır.Kanımca zaten muhtemelen Uranüsün yörüngesinden kaçmış eski bir Uranüs uydusu olabilir.Yörüngesi dengesizdir(Uranüs).Bazı burçlarda 5 bazı burçlarda 7 yıla kadar kalabiliyor.
Şironu batı Astrologlarının bir kısmı asla iyileşemeyecek bir yara olarak nitelendirirler, ama karma da yıllar içinde yaralanmış olduğunuz yerde ki yarayı ve sıkıntıyı çözeceğini de gösterir . Şiron aslında size sıkıntıyı verirken çözümü de sunar .Şiron başkalarına hizmet ettiğinizde yaralarınızı ve ıstırabınızı çözecek ve temizleyecektir. Şironu siz yaralandığınız konuda başkalarına bilgi verdikçe ve eğittikçe o yarayı kendi kendine tedavi edecektir. Burçlardan ziyade Şiron da evler ve aldıkları açılar ve Şiron burç yöneticisi çok önemlidir. Şiron un bulunduğu yer karma da çözülememiş yerdir. Şiron bilinçdışınızda var olan sizin dahi fark edemediğiniz yaralarınızı gösterir .Misal vermek gerekirse Ay Şiron kavuşumu varsa anneye bakmak, anneye bakmak zorunda kalmak verebilir, kişiliğinizi yaralayacak dışsal etkilere neden olabilir. Güneş Şiron kavuşumu varsa, kendinizi özel biri hissedebilirsiniz. Özel bir amacı olduğunuzu hissedebilirsiniz, varoluşunuzun…Retro olduğunda etkisi bir kat daha yüksektir…
Şiron, Chiron, Kayron olarak bir çok tanımlaması vardır.Kadim Greek Mitlerinde yarısı insan yarısı at olan bir varlıktır.Tıbbı keşfetmiş , uygar ,zeki ve cesur bir varlıktır.Chiron , Hercules, Achilles ( Aşil ) ‘ savaş eğitimleri verirken günün birinde zehirli ok ile çalışır ve okun yanlışlıkla ayağına saplanması sonucu zehirlenir. Bu zehirli ok ona dayanılması çok ağır acılar yaşatır. Tanrılar ise onun bu durumuna üzülürler ve ölümlü olmasına müsaade ederler. Böylece huzur içinde ölür. Yarı at ve yarı insan olan yaratıkların genel adı Centaur – Kentaur dur. Ama Centaur lar içindeki tek ölümsüz olduğu için Zeus ona Chiron dedi ve adı hep öyle anıldı.
Evet şimdi Gezegenler ile olan etkilerine değineyim . Yukarıda da bahsettiğim gibi ; Ay şiron kavuşumu varsa anneye bakmak, anneye bakmak zorunda kalmak verebilir, kişiliğinizi yaralayacak dışsal etkilere neden olabilir…Şironun transitleri çok önemlidir…
Şiron –güneş kavuşumu, dünyayı kurtaracağınızı zannedersiniz, hayatınızda varoluşunuzun önemli olduğunu düşünürsünüz,yaratıcılıklarını ortaya çıkartırsınız, bu dönemlerde transitlerde etrafınızdaki kişilerden eleşitri almaktan hoşlanmazsınız,
Şiron-ay kavuşumu, çevrenizden çok fazlasıyla ilgi hissedebilirsiniz, yaralanmış olabilirsiniz, duygusal anlamda, kapanmayan bazı duygusal yaralarınız olabilir. Şiron ayın üzerinden geçerken 6 derecelik uzaklığa geldiğinde o yaraların kabuk bağladığını hafiflediğini gösterebilir.
Şiron-Şiron kavuşumları karmiktir.
Venüs üzerinden Şiron geçerken sevgiyi alamadığınızı gösterir. Doğum haritasında kavuşumu tehlikelidir. Aşk ilşkilerinde darbe,Transitte ise gerginliği gösterebilir. Şiron Venüs açıları olan insanlarda sanat ve sanat yeteneği çok ön plana çıkar .
Şiron Mars kavuşumu varsa biraz saldırgan olabilir. Bunun yanında cinsel ve duygusal yetersizlikler verebilir. Buna benzer etkiler verebilir. Libido da düşüklük ve zafiyet verebilir.
Şiron ve Jüpiter önemlidir .Dinsel fanatizme sebebiyet verebilir. Kendisini ruhsal öğretmen zanneden insanlarda şiron ile Jüpiter arasında stresli açılar olur.Bir kısım sahte paygamberlerin işaretidir. inanç ego su dur.
Satürn ile etkisi çok önemlidir. Erken olgunlaşma verir, ebeveynlerle ilgili çocuklukta travma olur, bundan dolayı kişide ciddi bir olgunlaşma verir,
Şiron Uranüs karşıtlıkları biraz ilginçtir. Uranüs şiron etkisi çevresindeki herkesi sevebilen insanlardır.İnsanlık onuruna saygı duyan insanlardır denilebilir.Sosyal ve organize olurlar.
Maksimum 3 derece orb kabul edilir. Tek başına doğum haritasını çok güçlü etkiler . Juno, Vesta,Palas Ceres önemli asteroidlerdir ancak Şiron hepsinden daha da önemlidir. Özel bir gök cismidir.Şiron, yetenekli ve maharetli eller anlamınada gelir.
Merkür ile olumlu açı yaptığında iletişim problemlerinin giderilmesi ve bundan kaynaklanan küskünlüklerin sona ermesi için uygun bir zamandır.Venüs olumlu açı yaptığında libidonun yükseldiği zamanlardır, birliktelikler şifa vericidir.Satürn ile olumlu açı yaptığında, sistemli disiplinli , çok çaba gerektiren , çalışmalara başlamak için uygun zamandır, eksiklik duyguları Satürn ün ifade ettiği olumlu özelliklerle bu dönemde giderilebilir, kişinin kendini tekrar inşa etmesi bilimsel konularla uğraşması için uygun bir zamandır. Ay ile olumsuz açılar yaptığında Şiron , geçmişe dair acı çekme. Ay olumlu açılar yaptığında tedaviler için olumludur. Mars ile olumlu olduğunda harekete geçmek için doğru bir zamandır , bu dönemde hem başkaları için hem de kişinin kendisi için şifa arayışları olacaktır. Merkür ile olumsuz açılarında iletişim problemler, yanlış anlaşılmalar görülecektir , bu dönemde kişinin buna ekstra özen göstermesi gerekir…Güneş ile olumsuz açısı erkekler için eril, kadınlar için eş baba zarar görme…Bu dönemde kişi içe dönük olabilir.Venüs şiron olumsuz açısında tenselliğe dayalı ilişkiler görülür bu durumdan kadınlardan yaralanma , kadın haritasında da günübirlik işlerden yaralanma görülebilir bu transitte estetik ve güzellikle ilgili işler yapılmaması gerekir .Mars kare Şiron bu dönemde fiziksel güç gerektiren konularda ya da tartışmalarda kişi kendini yeterince ortaya koyamayabilir.
Ev bağlantılarıyla ilgili olası sorunlarına gelelim şimdi de. Şiron birinci evde kendi bedeniyle ilgili takıntılar, doğumda zorluklar, kendini toplum önünde yetersiz hissetme görülebilir. ikinci evde öz güven problemleri, kendi maddi kaynaklarını üretmede zorluk, parasal kayıplar. Üçüncü evde iletişim güçlükleri, kardeşleriyle problemler,bilgi açısından kendini yetersiz hissetme. Dördüncü evde ailevi konularda krizler, kişinin vatanıyla kökleriyle ilgili sorunlar,kişinin ruhsal dünyasında sıkıntılar,ait hissedememe…Beşinci evde, çocuklarla ilgili doğumla ilgili zorluklar, aşk , sevgi konularında kendini yetersiz hissetme, hayattan keyif alamama görülür. Altıncı evde iş ve verimlilik, sağlık konusunda sıkıntı ve takıntılar…Şiron un Asc ay ve güneşe açısı sürekli bir sorunla yüzleştirir…Ay düğümleri asc ye karesi varsa ilişkilerle ilgili tekrarlayan olaylar verir. Yedinci evde ortaklıklarda, eşle ilgili konularda kayıp ve sorunlar. Sekizınci evde cinsel sorunlar, başkalarının kaynakları, miras , vergi , kredi gibi alanlarda kayıp ve zorluklar, reddedilme korkusu…Dokuzuncu evde yeni başlangıçlar ve deneyimler konusunda zorlanma, inanç konusunda fanatizm, seyahatlerde ve yüksek eğitimde sıkıntılar. Onuncu evde iş, kariyer ve mevki elde etmede zorluk,kendine hedef belirlemede zorlanma, sorumluluk almaktan kaçınma,On birinci evde kariyerden elde edilen gelir konusunda sıkıntılar, arkadaş ve gruplarla ilgili problemler .On ikınci evde ilahi güç ve birlikle bağlantı kurma konusunda sorunlar.
Şiron un bulunduğu burç ve yöneticisi ve bulunduğu evi Haritada ki düğümleri çözen özel bir yerdir. Diyelim ki Şironunuz Terazi Burcunda ise haritanızın düğümünü çözecek özel vibrasyona sahip gezegen Venüs olabilir. Elbette burada başlı başına bir analiz gerekecek . Bulunduğu ev ve bulunduğu burç yöneticisi önemlidir. Şiron un glifi anahtardır. Anahtar da haritanın tüm kilitlerini çözer . Önemli olan anahtarın dişlilerinin kapı ile doğru olması dır ki kapılar açılsın ve çözülsün .Şiron ile anlatılacaklar asla bitmez. Ancak çok önemlidir, kökleri olmadan bir ağaç meyve veremez, kendini güvende hissedemeyen bir Aslan kükreyemez…Şironu şifalamadan ise yol alınamaz… Bu noktada kuşlar misali olmalıdır insan… tek kanat ile uçamazsınız… Sizi tamamlayana daima muhtaçsınız.
Onur Güven

3 thoughts on “ŞİRON

  1. Chiron ve Kuzey ay düğümü kavuşum, İkizler 12. evde, kad ile kavuşum etkisi nasıl olur

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: