KADİR GECESİNE DAİR

Kadir isminin etimolojik kökenlerine baktığımda ,’ ka ‘ gücün belli bir noktadan harekete geçerek kendini bireysel kuvvelerle dışa doğru yansıtmasını betimler. Kaddera kökü bize burada bazı sıfatları açar , takdir,kudret,kader herkesin bildiği gibi kelimelerdir. Bir şeyin belirlenmesi, zaman,ölçüp biçmek,güç yetirmek gibi anlamlar ile bu daha çok kudret sıfatı ile belirginleşir. Tüm bunlar, maddelerinin manipülasyonu aracılığıyla bir üstatlık geliştirmeye de delalet eder.

Bu husus esasında değil tek bir gün ,istisnasız her an geçerlidir. Kişinin aldığı yoğunluğa ( güç ve takdir )göre fark eder. Ancak bazı özel gecelerde bu etki daha da yoğun hale gelir . Dolayısıyla, herkesin kadirinin ve kadrinin, değer gücünün, kendine has bir kıymeti var olup, Yaradan tarafından doğum haritalarımızda zaman yöneticileri ile (Birincil; Satürn, ikincil ;Jüpiter) ‘takdir’ edilmiştir.

Mukadderatın yeniden ölçüp biçilmesi ve üstüne değer konulması için ise tüm semavi dinlerde dua ve ibadete önem verilmiştir. Bilhassa dhikr/ zikir çok övülmüş ve iyi ahlak, yardımlaşma da methedilmiştir . İşte ben bu günlerde genellikle yardımlaşmanın , kalpleri sevindirmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Yaratıcının olumlu , tasavvuf terminolojisinde Cemal Nurları diye geçen İsim ve sıfatları bazı kombinasyonlar ile bütünlemenin önemi olduğu kanısındayım .

Dolayısıyla 31 Mayıs /1 Haziran / 2 Haziran / 3 Haziran önemli gün ve gecelerdir. Bu zaman dilimlerini sadakalar, dualar ile geçirmenizi öneririm.

Bilhassa ‘Kadr ‘ suresini 21/41 /70 / ya da 100 kez okumanız dilekler ve faziletler elde etmek hususunda çok etkili olacaktır. Ruh ve beden kuvvetini artırır .

Buğday tanelerine okuyup kuşlara da verebilirsiniz. Diğer yandan aşağıda paylaşacağım üç ayrı tekniği herkes inancına göre uygulayabilir.

Vav Vav Lamed ( 133 kez ): Bolluk ve Refah. Arınma .

Aum Vashudharey Swaha (216kez ) : Kin ve kötülükten arınma , maddi yardım.

Ya Keriym Ya Afüvv ( 196 kez ) Af ve Mağfiret . Sağlık.

Herkes Dilek ve temennilerinin bir bir gerçekleştiğine kuvvetle muhtemel şahit olabilir . Uygulamaya arefe gecesine kadar devam edebilirsiniz.

Uygulamaya Venüs gezegeninizin saatinde başlamanızı öneririm ve herkesin üç uygulamadan yalnızca bir tanesini tercih etmesi önemlidir.

Örneğin Venüs Başak burcunda ise ; Merkür saatinde başlanması önemlidir.

Kadrinizin ve kıymetinizin her an daimi biçimde arttığı ve düşüşlerin olmadığı günler diliyorum.

Bismillahirrahmânirrahîm…

İnna enzelnahü fiy leyletilkadr

Ve ma edrake ma leyletülkadr

Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr

Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr

Selamün hiye hatta matle’ılfecr

Anlamı ;

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla…

Biz o (Kur’ân)nu Kadir gecesinde indirdik.

Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?

Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.

O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.

Onur Güven

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: